Вентиляційна система в офісних та житлових приміщеннях: види і особливості

Від ефективної роботи вентиляційної мережі безпосередньо залежить працездатність і комфорт людей. Якісна вентиляція створює сприятливі мікрокліматичні умови, досягти які практично неможливо в кімнатах, де є щільно замкнені пластикові вікна і двері, які не пропускають повітря.

Робота вентиляції вважається ефективною в таких ситуаціях:

 • швидке виведення і оперативне очищення відпрацьованого повітря з кімнати;
 • подача свіжого очищеного з потрібною температурою;
 • невисокий рівень шуму;
 • створюються оптимальні мікрокліматичні умови;
 • енергоефективність і зручне управління.

Під час повітрообміном процесів забирається зайва волога, небезпечні речовини. Якщо немає провітрювання, відбувається концентрація конденсату, що веде до появи грибкових утворень і цвілі. Умови стають не придатними для знаходження людини.

Обмін повітря в кімнаті

Обмін повітря – кількісна величина, яка визначає роботу вентиляційної мережі в замкнутому приміщенні, тобто висновок надлишків вологи, теплоти, шкідливих речовин для створення оптимальних мікрокліматичних умов у приміщенні. Грамотно організований повітрообмін – одна з основних цілей проектування вентиляції.
Інтенсивність повітрообміну характеризується кратністю – відношенням обсягу подаваного або видаляється за одну годину до обсягу кімнати. Це нормативний параметр. Сучасні будинки будуються з використанням високих технологій, які допомагають знизити витрати на опалення. Але встановлення звичних пластикових вікон неминуче веде до герметизації приміщення і відсутності в ньому природної вентиляції. Відбувається застій повітря, розмноження небезпечних бактерій, що не допускається встановленими нормами. До того ж перебувати в замкнутому задушливому приміщенні і при цьому добре себе почувати досить складно.

Тому в житлових будинках передбачають монтаж в зовнішніх огородженнях припливних клапанів, в офісах встановлюють припливно-витяжну вентиляцію. Все це необхідно для комфорту людей, що знаходяться в приміщенні.

припливно витяжні установки з рекуперацією тепла

Вентиляція в житлових приміщеннях

Вентиляційна система в житлових приміщеннях буває:

 • з природним припливом і виведенням повітря;
 • з механічним спонуканням припливу і виведення повітря;
 • комбінована з природним припливом і виведенням повітря, а також з частковим використанням механічного спонукання.

У житлові кімнати повітряний потік надходить через регульовані віконні стулки, кватирки, фрамуги, клапани та інші пристрої. Висновок повітря відбувається з кухонь, санвузлів і ванних кімнат.

Величина повітрообміну приміщення залежить від тих, що живуть в ньому людей. Згідно зі встановленими нормами, це 3 м³ / год на 1 м² житлової площі в кімнатах, коли на людину припадає до 20 м² загальної площі квартири, і не менше 30 м³ / год, якщо на людину припадає понад 20 м².

Мінімальний повітрообмін на кухні, де встановлена ​​електрична плита становить 60 м³ / год, для газової плити цей параметр приймається рівним 100 м³ / год.

На кухні повітряний приплив забезпечується аналогічно житлових кімнатах. Так як при приготуванні їжі утворюється пара, летючі частинки масла або інших жирів, повітря з кухні повинен виводитися назовні і не потрапляти в інші житлові приміщення. Щоб створити стабільну природну тягу, необхідний канал з висотою більше 5 м. Часто в кухонній зоні над газовою або електричною плитою обладнають витяжний парасоль, який допомагає більш ефективно прибирати надлишок тепла з приміщення. Щоб виключити перетікання повітряного потоку в квартири, які розташовані поверхом вище, встановлюється повітряний затвор – вертикальний ділянку воздуховода, який змінює напрямок руху повітря.

Повітря в санвузлах може мати неприємний запах, надлишкову вологу і шкідливі речовини, що виділяються з побутової хімії. Тому повітря із санвузла повинен, як і у випадку з кухнею, виходити назовні і не потрапляти в інші житлові приміщення. У витяжних каналах санвузлів також робиться повітряний затвор. Величина повітрообміну тут складе 25 м³ / год. Припливне повітря в санвузол потрапляє перетіканням з житлових кімнат через двері і щілини в отворі.

Вент система на виставціВентиляція в офісних приміщеннях

Розмір повітрообміну в офісних приміщеннях значно вище, ніж в житлових кімнатах. Це пояснюється просто: вентиляція тут повинна більш ефективно справлятися з об’ємом тепловиділень від численних співробітників і офісної техніки. До того ж свіже повітря благотворно впливає на працездатність працівників.

Норми повітрообміну в офісах відповідають вимогам СанПіН. Для розрахунку продуктивності вентиляції враховується кількість приладів в офісі, чисельність співробітників, площа території. Оптимальна величина швидкості повітря становить 15 м / сек. Якщо вона збільшується, то стає чутна робота витяжки. При правильному розрахунку продуктивності апарат після включення працює практично не чутно. В офісах створюється також необхідна температура, що забезпечується вентиляцією. Визначення ступеня нагріву повітря, що поступає проводиться калорифером. Потужність цього пристрою підбирається таким чином, щоб він міг при морозі -10 градусів нагріти повітря всередині будівлі до +26 градусів. Для звичайних офісів приймається 40 м³ / год на одного працівника при періодичному провітрюванні приміщення або 60 м³ / год, якщо такої можливості немає.

Класифікація вентиляційних систем

Системи вентиляції поділяються на кілька видів:

 1. За способом подачі повітряного потоку бувають природні і штучні.
 2. За призначенням – проточні та витяжні.
 3. Територією обслуговування – місцеві і загальнообмінні.
 4. За інженерними особливостями – канальні і безканальні.

Вибір вентиляційної системи і її проектування ведеться на етапі будівництва. Тільки тоді можна витримати встановлені норми.

Природна вентиляція

За такої системи вентиляція відбувається природним шляхом, установка спеціального обладнання не потрібна. В основі системи закладені фізичні процеси, при яких завдяки перепаду атмосферного тиску зовнішнє повітря потрапляє в приміщення, а відпрацьований – виводиться назовні. Його рух відбувається через повітроводи, закладені при будівництві будівлі.
Залежно від використовуваного матеріалу змінюється прохідність повітря. Споруда з дерева та цегли істотно краще забезпечує вентиляцію, ніж бетонний будинок. Діапазон каналів шаром фарби формують додаткову перешкоду проникності.

Природна вентиляційна система буває мимовільний і організованою. У першому випадку повітря самостійно потрапляє в кімнату. При організованою роблять отвори в стінах на різних рівнях. Через верхні рухається приплив, а через нижні відбувається відтік повітряних мас. Подібна конструкція коштує відносно недорого, але у неї є велика залежність від природних умов.

Штучна вентиляція

Такий тип вентиляційної системи встановлюється при недостатньому природному припливі. Для роботи вентиляції монтують пристрої, які забезпечують як приплив повітря, так і його обробку. Вони мають фільтри, пиловловлювачі, вентилятори. У процесі роботи установки відбувається очищення, нагрівання, зволоження або охолодження повітря. Перед встановленням обладнання проводиться серйозна робота з проектування системи воздуховодов.

Перевагою штучної системи вентиляції є її незалежність від погодних умов, але ціна такої установки досить висока. Природна і штучна вентиляції відносяться до одного типу. З огляду на цей момент, користувачі часто зупиняються на комбінованому варіанті.

Припливно-витяжна мережа

При такій системі вентиляції подача повітря здійснюється в примусовому режимі за допомогою вентилятора, відпрацьована маса виводиться природним шляхом. Приплив повітря при такій системі механізований, а його відтік здійснюється самостійно.

Місцева і загальнообмінна вентиляція

Місцева вентиляційна мережа працює тільки в певній зоні і не захоплює решту території. Класичний приклад – кухонна витяжка, яка функціонує тільки над плитою. У виробничих масштабах таку функцію виконують спеціальні установки.

Общеобменную систему використовують в ситуаціях, коли місцева вентиляція виявляється малоефективною, і в очищенні потребує вся площа. Система являє собою звичайний вентилятор, обладнаний електродвигуном. Установка здійснюється в віконному отворі. У більш складних випадках застосовується додатковий повітропровід. У деяких ситуаціях перед подачею повітря нагрівається, завдяки цьому також відбувається обігрів приміщення.

Канальна і безканальна вентиляція

Канальна мережа являє собою систему повітропроводів, які закладаються ще на стадії проектування і розташовується в шахтах будівлі, нішах або під стелею. Для безканальної вентиляції прокладання повітропроводів не потрібно, повітря потрапляє через щілини і кватирки. Іноді в віконні отвори вбудовують вентилятори.

Канальна вентиляція підрозділяється на моноблочну і складальну. В останньому випадку установка виконується на невеликій території, набір деталей проводиться в індивідуальному порядку. Сама конструкція складається з фільтра, автоматичного пристрою, глушника і вентиляторів.

Установка вентиляційної системи житлового приміщення проводиться під час будівництва будинку з урахуванням попередньо проведених інженерних розрахунків. Це головна частина проектування будови, так як від якості очищення повітря залежить стан здоров’я людей і ефективність їх роботи.

При правильно спроектованій вентиляційній системі вдається підтримувати оптимальні показники повітря всередині приміщення і створювати комфортний мікроклімат.

вентиляція в офісній будівлі

Система вентиляції офісів

Природна вентиляція в офісі малоефективна через установки всередині будівлі герметичних пластикових вікон, дверей та інших конструкцій зі скла та металопластику. Найчастіше встановлюються:

 • обладнання припливної вентиляції;
 • витяжна вентиляційна установка;
 • припливно-витяжна мережа;
 • канальна вентиляційна мережа.

Завдяки витяжному провітрюванню створюється відтік повітря з кімнати в потрібній кількості. Витяжне обладнання встановлюють або в окремому приміщенні (офісній кухні, санвузлі, кімнаті для куріння), або проектують у всьому будинку для виведення повітря з усіх кабінетів.

Обладнання припливного вентилювання приганяє свіже повітря всередину офісів. Відпрацьоване повітря виводиться через отвори вентиляційної шахти.

Припливна вентиляція:

 • створює відмінний оборот повітря  в офісних кабінетах;
 • забезпечує постійну подачу свіжого повітря до всіх кабінетах і будівлі в цілому;
 • проводить якісну очистку зовнішнього повітря;
 • нагріває вхідний потік до необхідної температури, створюючи комфортний для співробітників офісу мікроклімат.

Припливно-витяжна офісна вентиляція

Пристрої припливно-витяжної мережі одночасно відводять відпрацьоване повітря з кабінетів і замінюють його свіжим. Плюси такої системи вентилювання очевидні:

 • постійна заміна відпрацьованого повітря свіжим;
 • подається всередину кабінетів повітря очищається, підігрівається, зволожується;
 • економиться енергоспоживання.

Є і недоліки:

 • працююче обладнання створює шум;
 • при роботі накопичується конденсат, який необхідно відводити;
 • в теплу пору зовнішнє повітря охолоджується, що веде до встановлення додаткового кліматичного обладнання.

Система складається з таких елементів:

 1. Повітроводи, розподіляють рух потоку всередині кабінетів. Складаються з труб, адаптерів, разгалужувачів, перехідників, поворотів, дифузорів, розподільних решіток.
 2. Повітророзподільники для подачі свіжого повітря всередину офісних приміщень.
 3. Повітряний клапан, який перекриває подачу повітря.
 4. Вентилятори, що приганяють свіже повітря всередину кабінетів і відводять відпрацьоване.
 5. Решітка входу для захисту обладнання від сміття, комах.
 6. Фільтраційне обладнання, що очищає зовнішнє повітря.
 7. Калорифер для підігріву повітря в холодний сезон.
 8. Шумопоглиначі для зменшення робочого шуму.
 9. Теплоізолюючі панелі, що зменшують втрати тепла і збільшують ККД.
 10. Автоматична установка для ефективного управління обладнанням.

Особливості проектування офісної вентиляції

Параметри роботи припливно-витяжної мережі регламентуються встановленими нормами. На стадії розробки проекту фахівці погоджують із замовником:

 • архітектурні та інженерні особливості будівлі;
 • розташування вентиляційного обладнання;
 • можливе знаходження повітропроводів;
 • рівень потужності електроустановки;
 • можливість підведення води;
 • варіанти відведення конденсату;
 • створення доступу до вентиляційного устаткування;
 • можливість внесення інженерних змін.

При проектуванні вентиляційної системи виробляють необхідні розрахунки:

 • повітрообміну;
 • теплоприпливів окремо для кожного приміщення з урахуванням технічних, інженерних особливостей споруди;
 • площі перетинів воздуховодних труб;
 • втрати тиску в мережі;
 • оптимальної потужності нагрівача повітря.

Після проведення розрахунків визначається потрібне обладнання для установки вентиляційної мережі, готується проектна документація.

Вентиляція – важлива складова комфортних мікрокліматичних умов офісної і житлової просторового середовища. Проектування і монтаж певного типу вентиляційної мережі всередині будівлі залежності від багатьох факторів і залежить від архітектурних особливостей самої споруди, вимог замовника, набору функцій, які повинна виконувати система.

Замовити консультацію