Правильна система вентиляції і кондиціонування автомийки

Автомийка є досить специфічним видом бізнесу, однією з умов успіху якого є вентиляція. Якість її так само важливо, як і ефективність очищення води, що використовується. Від того, наскільки грамотно організовані вентиляційні системи, багато в чому залежить безпечна робота обладнання та збереження приміщення, а також, що найголовніше – здоров’я тих, хто працює в таких умовах. Мийки для автомобілів бувають декількох типів:

  • портальні;
  • безконтактні;
  • тунельні;
  • призначені для вантажних автомобілів і самообслуговування.

До кожної з них висуваються власні вимоги по організації вентиляційних систем. Зокрема, слід розглянути ті варіанти, які розташовуються в окремий боксах або приміщеннях з «чистими» і «брудними» зонами. І в тому, і в іншому випадку обслуговуючий персонал завжди знаходиться всередині, а тому і система опалення з вентиляцією потрібна відповідна.

Для чого потрібна вентиляція на автомийці

Важливо розуміти, що в повітрі приміщення, призначеного для миття транспортних засобів, постійно присутні різного роду забруднення. Зокрема, у великому обсязі сконцентрована забруднена волога від автомобілів, вихлопні гази, пил, випаровування нафтопродуктів, авто-шампунів та інших миючих засобів. Саме тому виникає необхідність постійно забезпечувати максимально ефективне усунення зволоженого повітря, насиченого забрудненнями, з одночасною подачею свіжого і чистого повітря в ті зони, де знаходяться люди, будь то клієнти або персонал. В іншому випадку захворювань і поганого самопочуття не уникнути, можливі алергічні реакції на хімічні речовини.

припливно витяжні установки з рекуперацією тепла

Ще одна причина – це утворення цвілі і грибка в приміщенні, які неминуче з’являються, якщо має місце постійна вологість. Вивести або навіть просто замаскувати такі проблеми досить складно, грибок в будь-якому випадку може відлякати клієнтів, чим завдасть ще більше шкоди. Постраждає від цього і конструкція будівлі в цілому, зокрема, в зимовий період з’явиться велика кількість бактерій, враховуючи, що в цей час вмикають опалення, створюючи комфортне середовище для розмноження вірусів. Якщо ж в приміщенні постійно працює вентилятор, то таким чином вся вологість буде відводитися на вулицю разом з брудним повітрям.

Також важливо враховувати, що деякий час після миття машина знаходиться в приміщенні сервісу, і якщо примусова вентиляція в останньому відсутня, то конденсат неминуче утвориться на таких поверхнях, як скло, дзеркало та ін. Накопичується він від попадання теплого вологого повітря на холодну поверхню, внаслідок чого позначається різниця температур, в результаті чого після висихання залишаються розводи і кола. Таким чином виходить, що всі зусилля мийників зводяться до мінімуму через невідповідний мікроклімату, внаслідок чого транспортний засіб стане виглядати непривабливо. Навряд чи після такого клієнт захоче знову повернутися на таку мийку.

правильна вентиляція в автомийціЗа наявністю якісної вентиляції вологість повноцінно виводиться назовні, так як тепле повітря витягується разом з пилом та іншими забрудненнями в витяжку, одночасно надходить сухе охолоджене повітря.

Навіть якщо мийку без вентиляції регулярно провітрювати, для чого багато хто залишає двері відкритими, досить закрити їх для того, щоб і вологість, і забруднення знову повернулися практично моментально. Якщо не використовувати на постійній основі витяжку вологи і хімікатів з одночасним надходженням свіжого повітря ззовні, грибок і бактерії стануть «завсідниками» приміщень мийки на постійній основі.

Що буде, якщо неправильно вибрати обладнання або до чого призводять помилки, допущені в проектуванні вентиляції автомийок

В процесі монтажу вентиляційних систем часто допускаються одні й ті ж помилки.

Якщо єдиний витяжний вентилятор буде придбаний навмання, без урахування попередньо розрахованої потужності, то навряд чи з його допомогою можна буде впоратися з усуненням зайвої вологи, забруднень і випаровувань хімічного походження, що не видаляються таким чином, поступово зросте рівень вологості, що в результаті неминуче призводить до пошкоджень покриттів стін і стелі, в кутках з’являється грибок і цвіль. Якщо шкідливі речовини концентруються у великій кількості, то працездатність персоналу також погіршується внаслідок впливу на самопочуття. Подібна вентиляція, по суті, є зайвою витратою часу, а головне, грошових коштів.

Окремо слід розглядати випадки, коли використовується припливно-витяжна вентиляція, потужність якої більше, ніж потрібно, таким чином збільшується ймовірність створення протягів підвищується, внаслідок чого люди постійно хворіють. Страждає від цього і робочий процес, так як порушується технологія нанесення і воску і сушка. Різниця потужності повітряних потоків неминуче відбивається на самопочутті тих, хто постійно знаходиться в таких приміщеннях, що призводить до плинності кадрів. В цьому випадку слід розглядати ймовірність зайвих витрат на вентиляцію та опалення, в тому числі в зимовий період.

Якщо проект автомийки розроблявся некваліфікованими фахівцями, зокрема, при розробці та облаштуванні вентиляційної системи, нерідко супроводжується явною недобросовісністю, так як підвищується ймовірність використання обладнання неналежної якості, недостатньо стійкого до корозії і агресивному середовищі комплектуючих. Результатом може стати руйнування покриттів використовуваних повітропроводів, порушення цілісності стиків і вихід з ладу вентиляційних установок. Стіни приміщення незабаром зажадають ремонту, також збільшаться витрати в зв’язку з необхідністю придбання нового обладнання, Все, що було зроблено раніше, доведеться переробляти заново, а значить, і платити в два рази більше.

Будь-яка з перерахованих помилок негативно відіб’ється на успішності автомийного бізнесу в цілому. Саме тому фахівці рекомендують спочатку звертатися до справжніх професіоналів, здатним виконати розрахунки за всіма правилами і грамотно скласти проект припливно-витяжної вентиляції.

Які параметри слід враховувати при проектуванні правильної вентиляції на автомийці

Найчастіше автомийний комплекс є частиною спеціалізованого сервісу, де надаються і інші послуги з обслуговування транспортних засобів. Мийка автомобілів може бути представлена ​​і автономним бізнесом. У будь-якому випадку в процесі проектування систем вентиляції необхідно враховувати наступні параметри:

  • особливості та планування будівлі;
  • кількість і розташування робочих зон, а також тих, що призначені для персоналу;
  • необхідність узгодження монтажу та планування з інженерними комунікаціями.

вентиляційне обладнання для автомийки

Які технічні вимоги пред’являються до мікроклімату на автомийці відповідно до діючих норм

Вентиляція необхідна для того, щоб забезпечувати оптимальні вимоги до чистоти, температури повітря і швидкості його руху. Вона може бути природного походження або примусовою – це залежить тільки від того, для чого конкретно призначене приміщення автомийки. Якість повітря в ньому повинна відповідати всім параметрам санітарних норм, а концентрація шкідливих речовин в зоні, де працює персонал, має не перевищувати допустимих значень.

В тому приміщенні, де безпосередньо здійснюється обслуговування транспортних засобів, обов’язкового необхідно обладнати загальнообмінну припливно-витяжну вентиляцію з метою видалення не тільки відпрацьованого повітря, але і шкідливих домішок. Такий параметр, як кратність повітрообміну має відповідати показнику  5. Повітря, що подається в приміщення автомийки, повинно бути певної температури, не менше 15 градусів Цельсія.

Для того щоб визначити, скільки зайвої вологи знаходиться в повітрі приміщення, необхідно в обов’язковому порядку врахувати площу підлоги, стін і транспортних засобів, які також піддаються зволоженню в процесі мийки.

Потужності вентиляції повинно бути досить для того, щоб зайва волога відводилася на регулярній основі. Для того щоб знизити тепловтрати, на в’їзді в приміщенні додатково можна встановити теплову завісу. Вона ж стане своєрідною перешкодою для утворення туману, який неминуче виникає, якщо присутні різниці температур всередині приміщення і поза ним.

Додатково на автомийці повинні бути встановлені спеціальні вимірювальні прилади, метою яких є контроль загазованості повітря і вмісту в ньому шкідливих речовин при монтажі вентиляційної системи. Опалення та вентиляція повинні бути присутніми в службових приміщеннях для персоналу, куди ні в якому разі не потрапляє забруднене повітря з технологічних приміщень.

Якщо мова йде про проектування автомийок, призначених для спецобробки транспортних засобів, наприклад, медичних або використовуваних для транспортування продуктів, то приміщення піддаються більш жорстким перевіркам. Зокрема, їх розбивають на «брудні» і «чисті» зони. У першому випадку в процесі спецообробки повинен здійснюватися повітрообмін в десятикратному розмірі, а витяжка вважається переважною, приплив ж свіжого повітря організовується в «чисту» зону.

Для того щоб виконати всі вимоги по максимуму необхідно залучати для розрахунку і встановлення витяжної вентиляції для автомийки кваліфікованих фахівців, право на ведення діяльності яких підтверджується ліцензією. Тільки в цьому випадку виконані роботи будуть узгоджені і затверджені контролюючими службами.

Вентиляційне обладнання для автомийки

При облаштуванні вентиляційної системи в приміщеннях, призначених для миття транспортних засобів, можна використовувати припливно-витяжні установки з рекуператором компактних розмірів, а також аналогічні системи, оснащені нагрівачами, фільтрами, воздуховодами і розподільними гратами. Всі вони повинні відповідати головній вимозі: забезпечувати високий захист від вологості. Ідеальним рішенням стане складальна припливно-витяжна установка. Кожен елемент такої вентиляційної системи відповідає вимогам приміщення і забезпечує надійний захист і необхідний рівень продуктивності. Вибирати подібні установки краще, скориставшись допомогою фахівця, який попередньо розрахує необхідні параметри кожного елементу і збере в результаті надійну і повноцінну систему.

Рекомендоване обладнання

припливно-витяжна установка IQvent optima
Компактна припливно-витяжна установка IQvent Optima

Для вентиляції автомийки підходять і моноблочні установки, краще підбирати великі системи з підвищеною продуктивністю, що відрізняються зносостійкістю. В окремих боксах автомобільних мийок можна додатково встановити складальні системи вентиляції, що працюють на приплив і витяжку, або єдину установку на приплив і кілька витяжних систем для кожного окремого боксу.

Розраховувати вентиляцію автомийки та готувати проект за всіма правилами необхідно силами професіоналів, які мають для цього необхідні знання і врахують всі характеристики використовуваного обладнання та можливості його установки для конкретних умов.

Правила монтажу системи вентиляції в автомийці

Головне, в процесі установки врахувати певні моменти. Так, наприклад, повітроводи і все з’єднувальні елементи повинні бути виготовлені з певних матеріалів, що характеризуються стійкістю до корозії і агресивних середовищ. Всі комплектуючі, які можуть з часом заіржавіти, додатково захищаються полімерним покриттям або полягають в захисні короби. Всі стики слід надійно загерметизувати, а до окремих елементів системи забезпечити доступ для чищення і обслуговування.

Якщо на зовнішніх модулях утворюється конденсат, то його слід відводити в дренаж. Додатково можна встановити в систему повітропроводів спеціальні камери краплевловлювачі.

Наші фахівці можуть допомогти підібрати обладнання за Вашим проектом: