Питання можливості опалення приватного будинку без газу хвилює сьогодні багатьох домовласників. Пов’язано це з конкретними факторами, починаючи від зростання комунальних тарифів і закінчуючи підвищенням цін на паливо. Цілком логічно, що кожен намагається відшукати для себе найбільш підходящу альтернативу. В якості останньої все частіше використовуються спеціалізовані установки – теплові насоси.
Основні вигоди встановлення теплового насоса для опалення будинку
Для того щоб тепловий насос міг продемонструвати свої можливості на повну потужність, необхідна електроенергія, кожен кВт якої, як показує практика, здатний виробляти приблизно 3 кВт корисної теплової енергії. Таким чином можна сміливо говорити про те, що в результаті споживач отримує ефективність на 300% – яскравий приклад економії. Звичайно, показники в процесі експлуатації будуть різнитися залежно від того, в яких умовах застосовується теплонасос. Так, наприклад, з похолоданням ефективність знижується, але навіть в цьому випадку демонструє видатну продуктивність і дозволяє заощадити.
Також важливо розуміти, що будь-який тепловий насос буде демонструвати різний рівень ефективності роботи в залежності від обраної моделі. Наприклад, земляний теплонасос функціонує з більшою віддачею при взаємодії з глинистої грунтом, ніж якщо його труби будуть розташовані в грунті, переважно складається з піску. Враховувати треба і тонкощі укладання: підземна частина спочатку розміщується нижче того рівня, на якому грунт починає промерзати в зимовий період, інакше повноцінно функціонувати тепловий насос не зможе зовсім.
Принцип роботи теплового насоса
Незалежно від того, яку модель і виробника вибере покупець, конструктивно тепловий насос завжди буде складатися з двох частин. Перша є зовнішньої і витягує тепло з поновлюваних джерел, тоді як друга відповідає за передачу отриманої енергії системі опалення або кондиціонування.
Якщо розглядати найостанніші варіації теплонасоса, то можна відзначити їх високу енергоефективність, завдяки чому споживач витрачає на обігрів житла приблизно четверту частину від тієї суми, яка була б потрібна при відсутності подібного приладу.
По суті, принцип роботи теплового насоса можна порівняти з «холодильником навпаки», так як останній виносить тепло від внутрішньої частини назовні – на бічну або задню стінку. Описати його можна поетапно:
- теплонасос витягує тепло з певного середовища, особливості якої залежать від того, який тип обладнання використовується в конкретному випадку;
- тепло впливає на холодоагент, який в результаті закипає і трансформується в газоподібну форму;
- холодоагент надходить на компресор, де стискається, тим самим підвищуючи такі показники, як тиск і температура;
- нагрітий таким чином газ відправляється в конденсатор, де передає тепло системі опалення і переходить в рідкий стан через охолодження;
- в рідкому вигляді холодоагент передається розширювальному клапану, де набуває початковий низький тиск;
- холодоагент повертається на випарник, замикаючи контур, після чого весь процес повторюється заново.
Як теплові насоси відрізняються один від одного в залежності від використовуваного джерела тепла
Як джерело тепла для теплового насоса виступає шар грунту, розташований на поверхні і прогрітий сонцем, надра землі, підземні водойми – озера і річки, атмосферне повітря. В якості додаткових джерел застосовується тепло відпрацьованого вентиляційного повітря, стічних вод і те, що отримано в результаті технологічних процесів, що супроводжуються виділенням надлишків тепла.
Для того щоб забезпечити опалення будинку, можна вибрати повітряний тепловий насос, який працює з різними середовищами – по суті, будь-який з них являє собою універсальний агрегат і може бути використаний в якості кондиціонера, водонагрівача і теплогенератора.
Установки геотермального типу
Геотермальний тепловий насос експлуатується при наявності глибинних свердловин, які використовуються ним як джерело тепла, де завжди зберігається плюсова температура. Додатково з таким обладнанням використовуються U-образні зонди, в яких постійно циркулює незамерзаючий теплоносій. Для цієї мети монтується одночасно кілька свердловин, глибина яких становить від 40 до 100 м.
Між ними зберігається проміжок від 6 м і більше. Всього 1 метр глибинного зонда здатний забезпечити приблизно 25-50 Вт теплової потужності. Для насоса, призначеного для обігріву приватного будинку, потрібно створити кілька свердловин – тільки таким чином можна забезпечити повноцінний теплозйом.
Переваги
Геотермальний тепловий насос має більш тривалий термін експлуатації і практично безшумний при роботі. Для опалення такий варіант є одним з найбільш ефективних, так як працювати може в будь-який час року.
Недоліки
Для того щоб влаштувати подібну систему колекторів, необхідно вкласти чимало коштів, сума часом буває порівнянна з ціною самого теплового насоса. Додатково буде потрібно чимало зусиль для того, щоб створити необхідну кількість траншей потрібної глибини, запустити зонди і налагодити систему в цілому.
Установки водяного типу
Водяний тепловий насос для опалення включає в конструкцію кілька повноцінних труб, укладених в єдину систему. Як джерело тепла застосовується вода, що залягає на значній глибині, в тих водоймах, де вона не замерзає. З теплообмінника свердловини тепло передається в опалювальну систему. Охолоджене робоче середовище повертається назад у водойму по іншому патрубку. Продуктивність подібна система демонструє досить значну, а головне стабільну протягом усього року. Краще, якщо вода буде забиратися з глибини 10-15 метрів. Для цього необхідно створити свердловину – все бурові роботи повинні виконуватися тільки фахівцями з ліцензією, що мають відповідну кваліфікацію, а значить і право на здійснення робіт даного типу. У деяких випадках може знадобитися дозвільна документація, складена відповідно до норм відповідних контролюючих відомств.
Переваги
Таке обладнання демонструє набагато більшу ефективність, ніж теплові насоси повітряного типу.
Недоліки
Запровадити такий тепловий насос в систему опалення будинку досить складно. Попередньо доведеться придбати велику кількість труб, які проводяться від води до будівлі, після чого наймається група фахівців для виконання всіх необхідних робіт.
Установки повітряного типу
Повітряний тепловий насос відрізняється простішою конструкцією, його можна назвати універсальним, так як він з легкістю вбудовується в будь-які інші системи теплопостачання. Саме цим можна пояснити його затребуваність, якщо вірити статистиці, то приблизно половина будинків сьогодні опалюється саме за допомогою «повітряників».
Ті моделі теплових насосів, що взаємодіють з повітрям, представлені на сучасному ринку кліматичного обладнання, де демонструють підвищену ефективність навіть при морозах до-25С.
Монтаж подібних моделей не вимагає отримання дозволів і може здійснюватися на обмеженому просторі. Саме тому за допомогою теплового насоса, що використовує повітря в якості джерела теплової енергії, можна вдосконалити вже працює котельню.
Переваги
Обігрів будинку за допомогою теплового насоса даного типу є на сьогоднішній день одним з тих варіантів, які здатні продемонструвати найбільш перспективний розвиток, особливо, коли мова йде про новий дім. Опалення повітряним насосом вважається більш екологічним і дозволяє забезпечити комфорт як взимку, так і влітку. Такі прилади не тільки обігрівають, а й охолоджують будинок і можуть використовуватися при необхідності для нагріву води, в будь-якому випадку залишаючись найекономічнішим рішенням.
Недоліки
Якщо порівнювати з іншими типами теплових насосів для будинків, то повітряний, швидше за все, поступається їм по ефективності, так як обробляти він здатний менший обсяг теплових мас. Справедливості заради слід зазначити, що різниця ця маловідчутна. У зимовий період енергоефективність теплового насоса «повітря-вода» знижується, однак таким чином працює практично будь-яке обладнання, пов’язане з джерелами тепла, обраними в якості альтернативних.
Які тонкощі важливо врахувати в процесі вибору теплового насоса для приватного будинку
Тим, хто проживає в зоні помірного клімату, переважно придбати тепловий насос, в процесі експлуатації використовує тепло ґрунту. Монтаж його краще здійснювати вертикально, що особливо актуально для тих будинків, які розташовані на скельних породах. Зупинивши свій вибір на такому рішенні, важливо врахувати, що подібний насос коштує досить дорого.
У тих зонах, які характеризуються м’яким кліматом, досить установки теплового насоса «повітря-вода». Значних матеріальних витрат він не вимагає і здатний продемонструвати достатню ефективність там, де коливання температур взимку, влітку і в міжсезоння порівняно невисокі. В окремих випадках найкращим рішенням стане комбінована модель теплового насоса, яка поєднується з нагрівачем, що функціонує від газу або електрики. Такі прилади можуть застосовуватися, якщо погода залишає бажати кращого, так як в цьому випадку робота теплового насоса стає менш ефективною.
Досить скомбінувати два джерела тепла для того, щоб відчутно знизити витрати і окупити витрачені на теплову установку кошти в максимально стислі терміни.
Чи справді теплонасоси варті того, щоб віддати їм перевагу
Основною перевагою купівлі теплових насосів для опалення будинку є невисокі витрати на експлуатацію. Можна з усією відповідальністю заявити, що кінцевий споживач отримує тепло або охолодження за найнижчими розцінками, якщо порівняти їх з іншими варіантами опалення та кондиціонування. Не зайвим буде зазначити і факт виняткової безпеки системи теплового насоса, якщо розглядати її в рамках використання в умовах приватного будинку або котеджу. В результаті, природно, пом’якшуються вимоги, що пред’являються до вентиляційних систем, а рівень пожежної безпеки автоматично стає вище. Перераховані фактори також відображаються на вартості монтажу. Ті, хто постійно користується тепловими установками даного типу, відзначають безшумність роботи, простоту і надійність експлуатації. Перемикати насос з опалення на охолодження можна дуже просто, для чого достатньо встановити крім батарей опалення фанкойли.
Про недоліки теплових насосів слід сказати окремо, зокрема, ними вважаються значні витрати на монтаж. Також варто відзначити, що для стандартних моделей температура теплоносія зазвичай не перевищує 60C, що багатьом здається недостатнім. Усунути цей мінус можна придбанням вдосконаленої моделі, яка, однак і коштувати буде дорожче.
Якщо у Вас вже готовий проект будинку і залишилося тільки підібрати обладнання, тоді Ви прийшли за адресою! Залиште заявку на нашому сайті і наші менеджери підберуть необхідне обладнання для опалення Вашого приміщення, нададуть ціни і консультацію по кожній моделі теплових насосів та супутнього обладнання. Після чого Ви зможете купити тепловий насос для опалення будинку і ми поставимо його прямо на об’єкт в обумовлені терміни.
Наші фахівці можуть допомогти підібрати обладнання за Вашим проектом: