Як підібрати вентиляцію в приватний будинок або котедж

Той, хто вирішує побудувати заміський будинок або котедж, прекрасно знає, наскільки важлива вентиляція. Правильно відповісти на питання про те, чи дійсно ця система настільки необхідна в приватному будинку, може той, хто знає, наскільки важливий людині свіже повітря.

До питання організації якісного вентиляції в приватних будинках за останні кілька років стали ставитися з особливою відповідальністю, багато в чому завдяки тим тенденціям, які простежуються в сучасному будівництві. Будова призначена для житла, утеплюється для запобігання тепловтрат, потребує ущільнення віконних рам і інших маніпуляцій, що призводять до повної герметизації будинку. В результаті свіже повітря не може проникнути природним шляхом, а провітрювання можна забезпечити тільки за допомогою відкриття вікон і дверей. Якщо мова йде про зимовий період, то подібні заходи складно назвати ефективними, так як слід врахувати, що одночасно і тепло усувається з кімнат. Таким чином власники житла, в якому система вентиляції не вибудувана належним чином, не можуть підтримувати в своєму будинку комфортний мікроклімат і одночасно економити енергію.

У житловому будинку повноцінний повітрообмін потрібен незалежно від того, з чого він побудований. Ефективна робота вентиляційної системи можлива тільки при використанні так званого механічного спонукання.

Якщо система вентиляції спочатку спроектована вірно, то свіже повітря буде подаватися в вітальню, дитячу та спальню, усуваючись з тих приміщень, які відносяться до числа «брудних зон» – це кухня, санвузол і коридор. Таким чином по дому не поширюються неприємні запахи, а те повітря, яке вважається припливним і надходить з вулиці, додатково ретельно обробляється. Головне, правильно визначити, яка саме система вентиляції для приватного будинку або котеджу виявиться оптимальним варіантом.

Види вентиляційних систем для будинку

Ще на стадії проектування будь-якого будинку необхідно правильно вибудувати технічне завдання, виходячи з побажань замовника і бюджету проекту. Саме в цей момент вибирається і оптимальний варіант обладнання, призначеного для підтримки в будинку комфортного мікроклімату.

Система природної вентиляції

Незалежно від розмірів приватного будинку або котеджу, природна витяжна вентиляція повинна в ньому бути присутньою в обов’язковому порядку. Для того щоб забезпечити повноцінну роботу подібної системи, необхідно в капітальні стіни приміщень, які відносяться до числа «брудних зон», вбудувати спеціальний стояки – вентиляційні канали, які зможуть забезпечити постійне видалення відпрацьованого повітря, виходячи вище коника даху. Досить один раз все зробити правильно і без помилок для того, щоб вентиляція була облаштована за всіма правилами, починаючись в житлових приміщеннях і закінчуючись в витяжці у ванній або кухні.

Припливна вентиляція

Примусова припливна вентиляція часто використовується в якості доповнення для природної витяжки. Вуличний повітря таким чином подається за допомогою повітряних провітрювачів вентиляційної установки припливного типу або канальних кондиціонерів. Додатково надходить ззовні повітря може бути очищений або навіть підігрітий, для чого використовується калорифер.

Витяжна вентиляція

Для того щоб створити примусову вентиляцію витяжного типу, досить скористатися спеціальними приладами, здатними направити відпрацьоване в приміщенні повітря і забезпечити його повноцінний відтік через вентиляційний канал на вулицю. Перевага подібних систем полягає в тому, що з їх допомогою можна забезпечити необхідну кратність повітрообміну. При цьому їх експлуатація ніяк не залежить від погодних умов, ніякого впливу на ефективність роботи не роблять ні вітер, ні температура, ні атмосферний тиск і вологість.

Припливно-витяжна система вентиляції з рекуперацією тепла

Примусова припливно-витяжна вентиляція механічного типу з попередньою фільтрацією повітря актуальна в тих випадках, коли потрібно обробляти забруднене повітря або забезпечувати повноцінний мікроклімат в будинку, який побудований з матеріалів, які надають йому підвищену герметичність і забезпечують теплозбереження. Використання подібної вентиляційної системи дозволяє оперативно видаляти відпрацьовані повітряні маси з дому, одночасно подаючи в нього свіже повітря, для чого застосовуються прилади високої продуктивності, оснащені рекуператором. Такий пристрій додатково нагріває припливне повітря, відбираючи для цього тепло у відпрацьованих повітряних мас, які все одно видаляються з дому і приносять таким чином останню користь.

перевага припливно-витяжної установки з рекуперацією тепла полягає в  в мінімальному електроспоживанні. Повітря нагрівається завдяки наявності шару целюлози. Вентиляційні установки даного типу функціонують з мінімальним шумом, ідеально балансуючи повітряний потік між зовнішнім середовищем і приміщенням.

Вентиляція приміщень в приватному будинку

Уже згадувалося раніше, що систему вентиляції, так само як і кондиціонування з опаленням, необхідно облаштовувати ще на початковій стадії будівництва в процесі проектування. Саме подібний підхід вважається найбільш раціональним і допомагає враховувати безліч факторів, уникнувши окремі ризики в майбутньому, підбираючи найоптимальніше обладнання. Саме проектування є основою, завдяки якій подальші етапи впровадження систем будуть якісними і плідними. Тільки на таких умовах можна ідеально вписати інженерні комунікації в дизайн, точно знаючи, який бюджет на це буде потрібно. Додатково вентиляційні системи можна інтегрувати з іншими інженерними комунікаціями і елементами, отримавши в підсумку максимально якісний результат. Правильне проектування дозволить створити найбільш ефективну систему вентиляції, що ідеально підходить під кожну особливість приміщення.

план вентиляції для котеджу

Правильна вентиляція кухні в приватному будинку

Облаштування повноцінної вентиляції в кухні потрібно для того, щоб запобігти можливому розповсюдженню випарів і ароматів, що утворюються в процесі приготування їжі. Найкраще використовувати ту схему, де витяжка працює спільно з вентиляцією, оснащеної витяжними вентиляторами. Приміщення кухні в цьому випадку є унікальним вже тим, що витяжку потрібно включати в процесі приготування їжі, але працювати вона повинна і далі – деякий час після приготування для того, щоб запахи були повністю усунені.

вибір вентиляції для кухні

Для того щоб вентиляція кухонної витяжки приватного будинку була максимально ефективною, необхідно поєднувати парасолю над варильною поверхнею, за допомогою якого будуть уловлюються всі випаровування, і витяжну вентиляцію, що функціонує на підставі витяжного вентилятора і інших елементів, які також розміщуються над плитою.

Краще використовувати один з трьох варіантів установки. Місцева вентиляція має на увазі розташування парасольки над плитою. Включатися вона буде лише за потреби використання варильною поверхнею. Витрата повітря, необхідного для того, щоб якісно вловити весь пар, буде досить значною, а шум – підвищеним, але тільки в процесі безпосередньої роботи. Загальнообмінна витяжна вентиляційна система монтується у верхній зоні над робочою поверхнею кухні. Метою її є правильно спрямований повітря, якої переміщається з «чистих» приміщень в «брудні зони». Таким чином специфічні кухонні аромати не поширюються на інші кімнати, а поступово і зовсім зникнуть з кухні, куди чисте повітря надходить вже з інших приміщень. Цей вид витяжки вважається примусовою вентиляцією і найкраще працює в комплексі, створюючи загальнообмінну систему.

Для того щоб вентиляція на кухні була побудована максимально грамотно, якщо мова йде про необхідність використання газової плити, потрібно, в першу чергу, правильно організувати розрідження повітря біля витяжного накриття. Для цього можна одночасно з включенням витяжної системи відкривати вікно в приміщенні, або одночасно запускати в роботу витяжну систему з вентилятором. Однак найграмотнішим рішенням, що не доставляє дискомфорту і зайвих витрат, є застосування припливно-витяжної вентиляційної системи з рекуператором.

Коли мова йде про побутові кухні, рекомендується використовувати більше малошумні канальні вентилятори або аналогічні побутові установки, монтаж яких можливий за стелею, як на кухні, так і в суміжному з нею приміщенні. Головною перевагою використання подібних агрегатів є ефективне видалення неприємних запахів і приплив свіжого повітря. Також можна використовувати канальні вентилятори – пристосування, призначені для установки в повітропровід круглого перетину з метою витягування відпрацьованого повітря назовні. Окремі моделі таких вентиляторів можна використовувати додатково з жировловлювача. Існують на сучасному ринку і спеціальні кухонні вентилятори, які здатні не тільки виносити з приміщення повітря підвищеної температури, але і відмінно справляються з димом і гаром. Продуктивність подібних пристроїв може бути посилена завдяки установці над робочою поверхнею спеціальної парасолі.

Експлуатація таких вентиляторів досить проста, так само як і догляд, багато господинь промивають їх в посудомийній машині, що ніякої шкоди обладнанню не завдає.

Вентиляція у ванній кімнаті, санвузлі приватного будинку

Незважаючи на те, що ванна кімната набагато менше інших приміщень в будинку, вентиляцію в ній важливо забезпечити не менш якісну. Саме тут утворюється підвищена вологість, набагато більша ніж в інших кімнатах, і тільки наявність повноцінного видалення відпрацьованого повітря дозволяє уникнути скупчування конденсату. Останній не тільки псує внутрішнє обробку, а й нерідко призводить до утворення цвілі і грибка.

Мікроклімат всередині такого приміщення ніяк не може бути комфортним ні для здоров’я, ні для обробки. Єдино правильним виходом в цій ситуації є забезпечення якісної вентиляції у ванній. Всього існує кілька способів реалізації відведення відпрацьованого повітря з приміщення з підвищеною вологістю. Для ванної кімнати вентиляція може бути як природною, так і примусовою. У першому випадку застосовуються традиційні вентиляційні решітки, які конструктивно вже присутні в будинку і складаються зі спеціальної системи повітропроводів. У ванній кімнаті можна побачити тільки решітки для забору повітря. Однак, як показує практика, подібне рішення є малоефективним, оскільки нормальної циркуляції повітря в приміщенні ванної може не бути через відсутність протягу. Вентиляційні канали час від часу забиваються і, якщо мова йде про ванну кімнату великих розмірів, то природної вентиляції явно буде недостатньо.

правильна вентиляція санвузла

Додатково краще встановити витяжні вентилятори. Ідеальним варіантом стане використання примусової вентиляції у ванній кімнаті – в цьому випадку двигун її ховається в стіну, а в приміщення виходить виключно решітка. Вибираючи обладнання, призначене для такої специфічної мети, важливо враховувати, що вона повинна бути оснащена захистом від бризок, що тільки збільшить довговічність. З додаткового функціоналу краще вибрати датчик вологості – пристрій подібного типу не набагато дорожче, проте включається він тільки за необхідності – коли вологість перевищує допустиму норму.

Аналогічні правила діють і для вентиляції санвузлів, де для оптимальної та комфортної роботи рекомендується витяжний вентилятор, встановлений у вентиляційну решітку, під’єднаний до джерела світла. Таким чином споруджена система автоматично включається, коли хтось заходить до кімнати і вмикає світло. Звичайно, системи подібного типу створюють незначний шум, проте, якщо навіть він доставляє якийсь дискомфорт, то можна використовувати вентилятори, оснащені таймером, – вони активуються в той момент, коли людина залишає туалет.

Система вентиляції в підвалі приватного будинку

Підвальні приміщення в приватних будинках хороші тим, що використовувати їх можна для різних потреб. Найчастіше тут облаштовуються спортзали, сауни або майстерні, нерідко цокольний поверх експлуатується в якості льоху. Незалежно від того, для яких саме цілей використовується підвал в приватному будинку, циркуляція повітря в ньому повинна працювати максимально якісно. Вентиляцію підвалу приватного будинку можна реалізувати своїми силами або руками професіоналів. Кому довірити роботу, залежить від того, наскільки складна конструкція і великі, розміри приміщення, а також тих результатів, які бажає отримати власник будинку.

система вентиляції в підваліЗовсім без вентиляції в підвалах обійтися не вдається, так як відсутність постійної циркуляції повітря, що забезпечує усунення зайвої вологи, призводить до того, що на стінах приміщення утворюється цвіль і грибок.

У підвалі вентиляція може бути природною або примусовою. У першому випадку повітря самостійно надходить через труби в приміщення, а виводиться відповідно до законів фізики. Таким чином забезпечується повноцінна природна циркуляція, абсолютно безкоштовна і без застосування додаткових пристосувань. Вона актуальна, якщо мова йде ось про невеликий приватний будинок.

Примусова вентиляція має на увазі використання спеціальних систем, що нагнітають в підвал свіже повітря і відводять відпрацьовані повітряні потоки через деякий час. Подібний повітрообмін в підвальному приміщенні вважається ідеальним.

Багато хто використовує і сучасні системи вентиляції, що забезпечує якісний приплив і відтік повітря, який додатково при необхідності може підігрівається або охолоджуватися. Рівень температури також можна регулювати. Важливо відзначити, що такі вентиляційні системи відрізняються складністю конструкції, в процесі їх експлуатації застосовуються спліт-системи, фільтри та інші елементи, що рідко зустрічаються в дерев’яних приватних будинках.

Власники невеликих приватних будинків з сучасними утепленими підвалами, призначеними для використання в якості додаткових кімнат, останнім часом все частіше обирають облаштування систем вентиляції складного типу, для чого в обов’язковому порядку потрібно залучати фахівців. Дане питання особливо актуальне в разі, коли цокольний поверх зайнятий житловими приміщеннями. В ідеалі вентиляційна система повинна бути оснащена кондиціонерами, здатними нагрівати і охолоджувати вступне повітря. Не зайвою буде і система очищення, що складається з фільтрів, яка зробить мікроклімат в підвальному приміщенні ідеальним, якщо використовувати її в поєднанні з системою зволоження.

Переваг таких установок можна перерахувати масу, недоліків же присутньо всього два: складність монтажу і значна ціна. Саме тому перед тим, як встановлювати вентиляційну систему, необхідно ретельно виконати всі розрахунки і визначитися, чи дійсно таке рішення буде єдино вірним або можна використовувати простіші установки.

Монтаж системи вентиляції подібного типу, призначеної для значних розмірів підвальних приміщень, традиційно передбачається ще на початковому етапі, коли будинок тільки починає будуватися, в іншому випадку зробити все, що потрібно, буде набагато складніше, якщо будівлю вже зведено.

Ну і звичайно, не варто забувати про те, що в підвальному приміщенні важливо організувати якісну гідроізоляцію, інакше навіть найпотужніша і ефективна вентиляційна система просто не впорається з тими завданнями, які на неї покладаються, так як в підвалі буде постійно волого.

Приклад організації в приватному будинку

Виходить, що в усьому будинку, особливо, коли він досить великий, слід провести значні обсяги роботи, підбираючи відповідні рішення і виходячи з багатьох факторів, які залежать від конкретного об’єкта і того, що бажає в результаті бачити замовник. Тільки так вентиляція буде якісною і по-справжньому ефективною. Для того щоб не допустити будь-яких промахів і недоліків, необхідно вдатися до професійного консультування грамотного фахівця, який зможе виконати повноцінну оцінку конкретного об’єкта і точно підібрати відповідне обладнання. Далі до нього ж можна звернутися для того, щоб максимально якісно виконати монтаж та пусконалагодження вентиляційної системи.

Наші фахівці можуть допомогти підібрати обладнання за Вашим проектом: