Що таке ФАНКОЙЛ: принцип роботи, типи і як вибрати

Температура в будинку повинна бути такою, щоб перебувати в ньому було приємно незалежно від того, що діється за вікном. Влітку це завдання успішно вирішують кондиціонери, однак може одна подібна система впоратися з приватним будинком або котеджем значних розмірів? Аналогічним питанням задаються ті, кому охолодити необхідно великий офіс або ТРЦ.

Думка про те, що кондиціонери технологічно не змогли поки «зробити крок» далі звичних всім спліт-систем, є помилковим. Насправді саме цей варіант вважається найбільш поширеним, однак у продажі є і інші види, що відрізняються неменшою ефективністю. Одним з них є спеціалізована система охолодження і нагріву чилер-фанкойл. Переваги такого обладнання багато вже зуміли оцінити.

Для чого потрібен фанкойл і як він працює

За допомогою такого пристрою можна забезпечувати повноцінний нагрів або охолодження повітря в приміщенні. Фанкойл є окремим елементом загальної системи кондиціонування і ще може називатися вентилятором-доводчиком. Крім основних компонентів, обов’язкових для кожної моделі, нерідко в конструкції додатково присутній фільтр, який використовується для того, щоб протистояти попаданню великих частинок пилу і інших забруднень. Додаткова зручність використання модернізованих моделей полягає в тому, що в комплекті присутній ПДУ, а тому управляти приладом можна з будь-якої зручної точки приміщення.

Фанкойл так само популярний як і спліт-системи, які давно стали звичними в багатьох промислових приміщеннях. Різниця полягає лише в тому, що обробка повітря подібним обладнанням здійснюється завдяки поширеній в кліматичному обладнанні холодоагенту – фреону. У фанкойлами ж робочою рідиною є вода або етиленгліколь в незамерзаючому вигляді.

фанкойли каталог

Принцип дії чилер-фанкойлів досить простий. Вентилятор переганяє повітря з приміщення на теплообмінник. Одночасно з цим туди ж надходить холодна або гаряча вода в залежності від тієї мети, яку можна досягти в результаті. Саме вода віддає тепло повітрю, після чого повертає нагрітим або охолодженим в приміщенні.

Якщо настройки виставлені на охолодження, то результатом стає утворення конденсату. Застосування дренажних трубопроводів забезпечує його відвід на вулицю або стік у каналізацію.

Розглядаючи роботу подібної системи, головне – зрозуміти, звідки ж на теплообміннику береться вода. Для того щоб її отримати, фанкойл оснащується спеціальним елементом, призначеним для нагріву, тоді як за охолодження відповідає чилер. Для одного приміщення можна придбати одночасно кілька фанкойлів, кількість їх в результаті залежить виключно від площі, яка потребує обігріву.

Таке обладнання здатне працювати і в змішаному режимі, об’єднуючи відпрацьоване повітря зі свіжим. Втім, таку опцію можна знайти не у кожного фанкойла, а тільки серед тих, що мають підключення до припливної вентиляції.

Монтаж фанкойлів касетного типу

Основні види фанкойлів

Обладнання подібного типу ділиться залежно від способу встановлення на підлогові, настінні та стельові фанкойли. Також виділяють універсальні прилади, які можна закріпити як на стелю, так і на стіну. Моделі, позбавлені корпусу, коштують не так дорого, їх можна замаскувати, як і будь-які інші комунікації, благо сучасні оздоблювальні матеріали дозволяють зробити це без особливих зусиль і витрат.

Класифікуються вентиляторні доводчики і по числу теплообмінників на дво- і чотирьохтрубні. У першому випадку використовується тільки дві труби, одна з яких служить для надходження води в фанкойл, а інша – для її відведення. Другий варіант містить в конструкції два теплообмінника, а тому від кожного з них відходить аналогічну кількість труб. Крім перерахованих категорій все фанкойли класифікуються на касетні і канальні. У першому випадку прилад застосовується в тих умовах, де присутні підвісні стелі і може бути як дво- так і Чотирьохтрубна. Касетні моделі традиційно позбавлені корпусу, так як більша частина елементів все одно ховається, залишаючи зовні тільки декоративну панель. Перевагою обладнання даного типу є практично повна відсутність шуму і простота установки, повітряні потоки по приміщенню він розподіляє максимально рівномірно.

Канальний фанкойл актуальний для більших об’єктів і призначений переважно для установки безпосередньо всередині вентиляційної системи. Головне його призначення – подача свіжого повітря або очищення того, що вже присутня в приміщенні.

Рекомендоване обладнання

Чилер – другий елемент фанкойла

Такий прилад використовується для зниження температури рідини, а тому найчастіше працює разом з фанкойлом в комплексі. Втім, йому можна знайти і інше застосування, наприклад, охолодження лікарських препаратів або заливка катка. Якщо мова йде про чиллере з системи чиллер-фанкойл, то його розташовують окремо на даху або в спеціально відведеному для цієї мети технічному приміщенні.

Все чиллери відрізняються один від одного варіативністю охолодження. Повітряні моделі застосовні в разі, коли конденсатором є пристрій, здатний перевести холодоагент з газоподібного стану в рідке. Водяне охолодження застосовується, коли конденсатор, відповідно, охолоджується водою. Режимів обігріву подібного обладнання також може бути два. Реверсивні не тільки охолоджують, але і нагрівають, тоді як інші моделі не передбачають можливість нагріву.

Абсорбція чиллери впізнати за робочої рідини – замість фреону в них застосовується суміш броміду літію з водою. Більш поширені в нашій країні парокомпрессорная прилади, аналогічні фреон кондиціонерів, з тією лише різницею, що проходить через них не повітря, а вода.

Рекомендоване обладнання

Особливості встановлення чилерів

Монтувати системи чилер-фанкойл краще, вдавшись до послуг фахівців. Проводиться їх встановлення в кілька етапів:

  • Підготовка має на увазі вивчення особливостей конкретного приміщення і вибір необхідного обладнання. Положення майбутнього агрегату визначається з урахуванням параметрів і характеристик чилера. Додатково повинні бути в обов’язковому порядку передбачені вільні підходи до приладу для забезпечення його повноцінного обслуговування.
  • Монтаж підстави здійснюється на спеціальні рами, на які в подальшому буде встановлено сам прилад.
  • Віброізоляція необхідна для того, щоб виключити істотні коливання в процесі експлуатації чилера – для цього монтується спеціальні опори.
  • Безпосередньо установка чилера, для якої може знадобитися спецтехніка, якщо мова йде про значних габаритах агрегату. Далі монтується гідравлічний контур – така процедура має на увазі підключення трубопроводу і фанкойлів.
  • Заключним етапом в установці чилера є остаточна настройка і перший пробний запуск.

чилери для охолодження рідини

Чому чилер настільки користується попитом останнім часом

Якщо порівнювати таке обладнання з традиційними спліт-системами, то можна виявити наступні його переваги:

  • Можливість розташувати блоки там, де зручно. Через те, що холодоагент в спліт-системах використовується в газоподібному стані, відстань між окремими блоками не перевищує встановленого нормами. На відміну від них чиллер і фанкойл можна розташувати один від одного навіть на кілька десятків метрів, певні параметри залежать виключно від потужності обладнання. Таким чином навіть для значних площ можна підібрати один чиллер на кілька фанкойлів.
  • Зовнішня привабливість. Для розташування зовнішнього блоку звичайних кондиціонерів традиційно вибирається одне і те ж місце – фасад будівлі, як звичайного, так і має той чи інший статус. Таке рішення може псувати зовнішній вигляд на відміну від системи чиллер-фанкойл, в якій чиллер розташовується в спеціально призначеному для цього підсобному приміщенні або зовсім на даху.
  • Універсальність. Більшість спліт-систем взимку працює менш ефективно, тоді як фанкойл може кондиционировать приміщення, незважаючи на цей фактор, а також незалежно від пори року і доби.

Втім, такі системи не позбавлені і явних мінусів, про які споживач теж повинен знати.

В першу чергу, це їх нездатність фільтрувати повітря. Навіть незважаючи на те, що окремі моделі подають його свіжим потоком з вулиці, головною їх функцією все-таки є ніяк не очищення, а тільки зміна температурного режиму. Тим, хто бажає, щоб повітря було не тільки свіжим, а й чистим, можна порекомендувати звернути увагу на використання спеціального очищувача-знезаражувачі, який зможе очистити повітря від пилу та інших забруднень.

Багато хто вважає недоліком чиллер-фанкойла його значні розміри. Встановлювати його раціонально тільки в великих приміщеннях і багатоповерхових будівлях.

Складність установки – ще один мінус, особливо для тих, хто звик все і завжди робити своїми силами. І це як раз той випадок, коли без допомоги професіоналів не обійтися. Простий кондиціонер цілком здатні встановити два фахівця, тоді як з чиллер-фанкойлом подібного не вийде, важить він багато, настільки, що іноді доводиться залучати спецтехніку. Всі монтажні роботи необхідно виконувати до обробки.

Ще один вагомий недолік – це складність технічного обслуговування. Таку систему, як чилер-фанкойл, мало просто встановити. Її необхідно регулярно перевіряти і обслуговувати, вдаючись до послуг фахівців.

Наші фахівці можуть допомогти підібрати обладнання за Вашим проектом: